poniedziałek, 14 czerwca 2010

KROK PO KROKU...

... czyli jak zapakować prezent o regularnym kształcie?

Wydawać by się mogło, że jest to bardzo prosta czynność - i w zasadzie tak jest naprawdę, jednak przy tego typu pakowaniu trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. wybierając papier - starajmy się wybierać papier dobrej jakości, tzn. taki, który jest dość gruby (nie jest przezroczysty i zbyt łatwo sie nie podrze na rogach owijanego pudełka), ma lekko nabłyszczaną powierzchnię
2. kolor i wzór papieru musi pasować zarówno do Obdarowywanego jak i do charakteru prezentu
3. wybór dodatków zdobiących prezent jest niemniej ważny: muszą pasować jednocześnie do Obdarowywanego (np. jego upodobań), do papieru oraz do zawartości pudełka
4. używamy zarówno taśmy bezbarwnej jednostronnie klejącej jak i taśmy dwustronnie klejącej (niedopuszczalnym jest widok bezbarwnej taśmy klejącej na papierze - tej używamy tylko jako pomoc w przytrzymaniu papieru "pod spodem"), ostrego noża, ostrych nożyczek, dobrze jest mieć pod ręką celofan.


Jeśli wszystko mamy ustalone i przygotowane - przystępujemy do pakowania:

KROK 1:
Odmierzamy potrzebną ilość papieru: kładziemy pudełko na papierze, owijamy je tak, żeby około 2cm papieru zachodziło na siebie, zagniatamy papier, odcinamy nożykiem. Następnie układamy pudełko na papierze tak, żeby pasek papieru, który wystaje spod pudełka był nieco szerszy lub równy wysokości boku, na którym będzie zaginany, tak samo z drugiej strony pudełka. Zaginamy papier, odcinamy nożykiem.


KROK 2:
Przyklejamy pasek taśmy dwustronnie klejącej na brzegu papieru, który będzie zachodził z wierzchu. Owijamy pudełko i przyklejamy:


KROK 3:
Zaginamy papier na odkrytych bokach pudełka dokładnie wzdłuż jego krawędzi, podklejamy taśmę dwustronnie klejącą i zaklejamy boki:


I w ten sposób otrzymujemy idealnie zapakowane w papier pudełko. Proste? Pewnie, że tak! A gdzie mogą pojawić się trudności? W przypadku niedokładnego wymierzenia i krzywego przycięcia papieru:


KROK 4:
Możemy przystąpić do zdobienia. Można owinąć pudełko po prostu wstążką i zawiązać kokardkę (odmierzamy 5 długości wstążki równych najdłuższemu bokowi pudełka - czyli jeśli nadłuższy bok pudełka mierzy 15cm to ucinamy 75cm wstążki). W tym wypadku pokażę nieco bardziej oryginalne zdobienie prezentu. Użyłam: czarnego drutu aluminiowego, czarnych akrylowych koralików, czarnej lamówki i taśmy dwustronnie klejącej, a także kleju termotopliwego z pistoletu:


KROK 5:
Ozdobiłam prezent podklejając w kilku miejscach taśmą dwustronną lamówkę, i na gorący klej dokleiłam wygięty drut z nawleczonymi koralikami:


Pozdrawiam i zachęcam do artystycznego pakowania!

4 komentarze:

 1. Dziękuję za odwiedziny...jeszcze bardziej za miłe słowa!Paczuszki ślicznie pakujesz...ja również uwielbiam niespodzianki ślicznie zapakowane...Doczytałam, że pochodzisz z Łodzi...mamy małą bolonkę właśnie z Łodzi!Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj.
  Ja też lubię pakować różne prezenty w pudełka.
  Dziękuję za odwiedziny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Bardzo ciekawy blog.
  Z pakowaniem prezentów zawsze mam problem. Myślę, że teraz dzięki Tobie będzie lepiej.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że na coś się przydam :)

  OdpowiedzUsuń